Home  Tradiční čínská medicína  Masáže  Reiki  Dietetika  kontakt  Ceník

 
 

  Fytoterapie  Ušní akupunktura                                                     

Baňky, moxa, Gua Sha

 

Baňková masáž - úleva pro tělo i psychiku.

Tato metoda je stará tisíce let. První prokazatelnou zmínkou o léčebném baňkování jsou lékařské pečetě zhotovené asi v roce 3300 př. n. l. v Mezopotámii. Podobné pečetě se používaly později v Řecku. Baňka tam byla považována za logo lékaře, což je důkazem toho, jak významná metoda léčby to musela být. Léčba baňkami je jednou z alternativních metod lidového léčitelství používaná dodnes. Je založena na vytvoření podtlaku, obvykle ve skleněné nádobě, která je přiložena na tělo.

Je součástí Tradiční čínské medicíny.

Za pomocí tohoto podtlaku, který vzniká přiložením baněk, se místo pod baňkou velmi silně prokrví a začínají zde regenerační procesy, které působí nejen pod baňkou, ale i na vzdálených místech. Kromě výrazného uvolnění svalů a blokád mají baňky velký význam na čištění organismu od toxických látek, které se ve ztuhlých svalech usazují. Dochází ke zvláštní cévní gymnastice, to znamená ke střídavému rozšiřování a zužování krevních a lymfatických cév. Baňková masáž urychluje mikrocirkulaci  krve, lymfy a tkáňového moku v pokožce, svalech, vazech a šlachách a taktéž v orgánech s nimi prostřednictvím reflexních bodů spojených. Takovýmto způsobem jsou odstraňovány projevy stagnace, odváděny toxické produkty látkové výměny, normalizuje se homeostáza a aktivuje se funkce orgánů.

Baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin, které ale během pár dní zmizí. Málokterá metoda však docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Modřiny po aplikaci baněk se nemusí tvořit každému klientovi. Záleží na typu kůže, akutnosti problému nebo množství toxinů v těle.

Účinky baňkování:
- odstraňuje bloky a ztuhlé svaly
- zprůchodňuje stáze energie a krve
- působí proti otokům a bolestem nohou
- pomáhá navrátit pomocí dornovy metody vpadlé obratle

Kontraindikace
- poruchy srážlivosti krve
- otevřené rány
- horečnaté stavy
- nádorová onemocnění
- stav pod vlivem alkoholu a omamných látek
- těžké stavy vyčerpání
- některé partie těla v těhotenství

 

M o x o v á n í

    

 

         Moxovací terapie vychází z Tradiční čínské medicíny.

Její metody, resp. asijského lidového léčitelství, představují tisíce let starý poklad zkušeností. Metodami tradiční čínské medicíny, k nimž patří i moxovací terapie, je dodnes léčena více než polovina lidí žijících v Asii. To odpovídá pětině veškerého lidstva.

          Moxování je stimulační terapie, kde stimulačním prostředkem je teplo. Jde o nahřívání a prohřívání akupunkturních bodů. Rovnoměrným, pomalým hořením směsi léčebných látek, z nichž převahu tvoří pelyněk, vzniká teplo, které proniká do hlubších vrstev, ohřívá akupunkturní body dráhy a podporuje v nich oběh energie. Doplňuje yang.

           V průběhu několika tisíciletí byl shromážděn bohatý poklad zkušeností s moxovacími bylinami. Stále lépe se vědělo, které choroby se dají moxou úspěšně léčit. Nyní byly tyto účinky vědecky zdůvodněny. Přitom se vytříbilo několik obrazů nemocí, proti nimž je moxovací terapie nejúčinnější. Zde jsou:

nedostatečnost yangu

oprava řitní polohy plodu

poruchy prokrvení (bledost)

ochrnutí, při centrálně podmíněných ochrnutí pouze jako dodatková terapie

dutinové krvácení

pokles orgánů,

některé menstruační poruchy

mužská neplodnost

průjmy z chladu

vysoký krevní tlak, jen slabý

obranná slabost organismu

žaludeční a střevní potíže z průniku chladné škodliviny

některé bolesti hlavy

potíže s močovým měchýřem a ledvinami při nedostatečnosti yangu

Účinky moxovací terapie na organismus

Moxovací terapie zlepšuje prokrvení tkání, aktivuje látkovou výměnu v tkáních, , zlepšuje průtočnost krve, povzbuzuje obranné schopnosti organismu - lokálně i všeobecně, posiluji zásaditost pH faktoru v tkáni, má dezinfekční účinky - hubí bakterie, uklidňuje.

 

Guasha

V překladu znamená "gua" pohyb jedním směrem, škrábat a "sha" znamená špatné, dohromady tedy "seškrábat všechno špatné". Je to velmi starý druh čínské masáže. Masáž se provádí speciálním olejem a škrabkou, vyrobenou z nefritu nebo z buvolího rohu, kterou se po dráze meridiánů vyškrabují z těla nečistoty a toxiny. Během masáže se zlepšují výměnné procesy v pokožce. Konečná fáze může být doplněna ještě baňkami.

Technikou Gua sha se dá zlepšit i vzhled obličeje.

Vzhled tváře souvisí s metabolismem. Masáží se krev dostává do kůže a přináší výživu a odplavuje produkty metabolismu. Když je tento systém průchodný, funguje i metabolismus na buněčné úrovni a výsledkem toho je svěží zdravá a správně vyživovaná pleť.
Přes obličej vedou meridiány a jakákoliv změna v obličeji, změna barvy, struktury pleti, vrásky, akné, jsou signály, že je potřeba doplnit nebo pročistit jednotlivé orgány, které souvisí s tou danou částí obličeje nebo problémem orgánu. Před masáži provedu lymfatickou masáž obličeje, potom pomocí nefritových destiček a krému se masíruji obličej.
Aktivuje se energie (qi) v drahách, které vedou přes obličej a tímto se i aktivuje energie (qi) v samotných orgánech. Obličej se stává prokrvenějším a kde je dostatek krve tam je i dostatek výživy pro pleť, takže se pleť sama ozdravuje.

Kde není energie, tam je ochablost, kde je energie tam je život, obličej se stává zdravějšíma zářivějším.