Zpět na hlavní stránku

 

cvičení na tenisový loket I.

cvičení na tenisový loket II.

baňky, guasha, moxování

Baňkování,

neboli vakuoterapie je metoda alternativní medicíny, při níž se malá oblast pokožky podrobí pomocí skleněných baněk podtlaku. Ten může být vytvořen buď ohřátím a následným samovolným ochlazením vzduchu v baňce, nebo pomocí mechanického čerpadla. Baňka je obvykle ponechána na místě pět až patnáct minut.
Baňkování se používá jako protibolestivá léčba při revmatismu, bolestech kloubů, zad, hlavy, ale i při astmatu, cévních i orgánových chorobách. Vlastností baňky je v dané oblasti dosáhnout zvýšeného proudění krve a čchi.

 

Gua sha je spíš přírodní, alternativní terapie než masáž – je to jakési oškrábání pokožky masážním nástrojem ke zlepšení oběhu. Tato starověká čínská léčebná technika může vést k lepšímu zdraví a může také řešit některé zdravotní problémy, třeba jako chronická bolest.

Při gua sha se škrábe pokožka krátkými či dlouhými tahy, aby se stimulovala mikrocirkulace měkké tkáně. To ve finále zvyšuje průtok krve. Tyto tahy se provádí nástrojem s hladkým okrajem známým jako masážní nástroj gua.

Gua sha je určen k řešení stagnující čchi v těle. Asiaté věří, že tato stagnace může být odpovědná za zánět. Zánět je hlavní příčinou mnoha stavů spojených s chronickou bolestí. Předpokládá se, že toto tření povrchu pokožky pomůže snížit zánět a podpořit uzdravení.

Gua sha se obecně provádí na zádech, hýždích, krku, pažích a nohou. Jemná verze je dokonce někdy používána na obličeji jako obličejová technika. Jako přírodní a přirozený léčebný prostředek je gua sha bezpečná. Tato masáž však může změnit vzhled Vaší pokožky. Protože se jedná o tření nebo škrábání pokožky masážním nástrojem, mohou prasknout malé krevní cévy známé jako kapiláry v blízkosti povrchu pokožky. To může způsobit podlitiny kůže a menší krvácení. Poranění obvykle zmizí za pár dní.

Moxování

je terapie vychází z Tradiční čínské medicíny.

Její metody, resp. asijského lidového léčitelství, představují tisíce let starý poklad zkušeností. Metodami tradiční čínské medicíny, k nimž patří i moxovací terapie, je dodnes léčena více než polovina lidí žijících v Asii. To odpovídá pětině veškerého lidstva.

Moxování je stimulační terapie, kde stimulačním prostředkem je teplo. Jde o nahřívání a prohřívání akupunkturních bodů. Rovnoměrným, pomalým hořením směsi léčebných látek, z nichž převahu tvoří pelyněk, vzniká teplo, které proniká do hlubších vrstev, ohřívá akupunkturní body dráhy a podporuje v nich oběh energie. Doplňuje yang. V průběhu několika tisíciletí byl shromážděn bohatý poklad zkušeností s moxovacími bylinami. Stále lépe se vědělo, které choroby se dají moxou úspěšně léčit. Nyní byly tyto účinky vědecky zdůvodněny. Přitom se vytříbilo několik obrazů nemocí, proti nimž je moxovací terapie nejúčinnější.

Účinky moxovací terapie na organismus

Moxovací terapie zlepšuje prokrvení tkání, aktivuje látkovou výměnu v tkáních, , zlepšuje průtočnost krve, povzbuzuje obranné schopnosti organismu - lokálně i všeobecně, posiluji zásaditost pH faktoru v tkáni, má dezinfekční účinky - hubí bakterie, uklidňuje.